Bir Damla Su

                                                                             

                                                                               

İçindekiler   Gemoloji    MücevherTasarımı    Mücevher   İpekPentür   TaşKesme ve Oyma   Ben kimim   Bağlantılar

     Contents    Gemology   JewelleryDesign   Jewellery   SilkPainting   Lapidary   MyCountry   All about me   Links

..

İpek boyama aşağıda resmi ve izahı olan  teknikleri içermektedir:

 .

e-mail: silkpainting@birdamlasu.com

 

İpek Boyama Teknikleri

 

.

Tuzlama

.

Tuzlama tekniği ile effektler, boyanmış ve henüz nemli olan bir zemine kalın tuz serpilerek elde edilir. 

Bu teknikte deseni istediğiniz şekilde geliştirmek biraz zordur. Her tuz zerresi kendi keyfine göre boyayı emerek umulmadık hoş desenler meydana getirir. Çok kolay bir çalışma tekniği olmasına rağmen fevkalade güzel sonuçlar elde edilir. İster bir arka planı, isterseniz guttayla sınırladığınız bir desenin içini tuzlayabilirsiniz.

Mavi, kırmızı ve sarı gibi üç ana renkten ziyade bu renklerin karışımı olan; yeşil, turuncu, mor veya kahverenginin değişik tonları ile daha belirgin ve güzel desenler elde edilebilinir.

Yukarda gördüğünüz gibi birbirine değen renklerin sınırlarına tuz serpilerek geçişlerde hoş bir görünüş kazandırılır.

      

yukarı

 
Alkol

 .

Gayet basit bir çalışma olan bu teknik de tuzlama gibi hoş desenler meydana getirir. Bu teknikte kullandığımız zemin boyanmış ve kurumuş olmalıdır. Fırçamızı daha evvelden hazırlanmış alkol ve su karışımına batırıp bunu, boyası kurumuş alanlara küçük fırça darbeleriyle veya genişçe bir sünger yardımıyla değdiririz. Alkol boyayı iterek ortaları açık renk olarak kalan lekeler oluşturur. İstenirse alkollü suya bir iki damla renk karıştırarak da bu tekniği kullanabiliriz. 

Tuz kullanılmış ve kurutulmuş ipeğe alkolle desenler yaptığınızda çok hoş görüntüler elde edersiniz.

 

yukarı

 

.

Şurup

.

Koyu bir şurupla sadece nefis tatlılar yapılır zannedersiniz değil mi?.Bu teknik de gayet hoş neticeler veriyor. Buraya tıklayın.

     

yukarı

 

Gutta tekniği

 .

Likit boya kuru ipeğe değer değmez yayılır. Boyayı eğer bir sınır içinde tutmak istiyorsak gutta denilen renksiz veya renklendirilmiş  likit bir madde ile deseni çerçeveleriz. Ekseri hazır olarak satılan gutta, kalınlaşırsa benzinle biraz inceltilebilinir. Çok ufak bir miktar 'encre typographique' le karıştırılarak değişik renk ve tonlarda gutta elde edilebilir. Plastik şişelerin ucuna metal uçlar takarak şişeye doldurduğumuz guttayı deseni sınırlamak kullanırız. Bunun için şişe kalem gibi  tutulup eğilerek sıkılır. Metal uçların değişik kalınlıkları olduğundan istenen kalınlıkta çizgiler çizmek mümkün olur. Deseni tamamen kapayacak şekilde çizgilerimizi çizmeliyiz, aksi halde bir tek ipliğin açık kalması bile boya kaçmasına sebep olarak çalışmamızı bozabilir.

Desenle guttanın kaynaşmasını istiyorsak, aynı renk gutta kullanmalıyız, eğer desenin dekor içinde öne çıkmasını istiyorsak daha koyu bir guttayı, gümüş rengi veya dore bir guttayı tercih etmeliyiz.

 

yukarı

 

Püskürtme ve stensil

.

.

Püskürtme, bir stensil kullanarak veya mumlanmış bir desenin etrafına yapılabilir. Püskürtme için kullanacağımız şişeye boyayı doldurduktan sonra bunu stensili yerinden oynatmamaya çalışarak etrafına sıkalım. Bazı değişik renkler kullanarak da üstüste püskürtülen boyalar enteresan effektler yaratabilir.

Kalın kumaşların boyayı daha fazla emdiğini unutmamamız lazımdır.

yukarı

 

Mum (faux batik)

 .

.

Boyanmasını istemediğimiz yerlere kalın sert fırçalar kullanarak erimiş mum süreriz. İstediğimiz renkte boyayı sürdükten sonra kuruması için bekleriz. Tekrar mumlarız ve aynı şekilde desen tamamen meydana çıkana kadar buna devam ederiz.

 

Üstüste gelecek boyanın ne renkler meydana geleceğini evvelden tasarlayıp boyamaya öyle devam etmek lazım geldiğini unutmayınız. Mesela, sarı bir boyanın üstüne sürülen kırmızı neticede turuncu renk meydana çıkarır. Boyamaya en açık renkten başlamak lazımdır.

 

 

Bağlama

İpeğimizi istediğimiz açık bir renkle boyadıktan sonra (istersek bağlama işlemine beyaz ipekle başlayabiliriz) ipliklerle bağlayarak tekrar boyaya batırırız. Burada mumun vazifesini ipler görmektedir, yani ipeğin bağlı olan yerlerine boya işlemeyerek desen meydana getirmektedir. Aşağıda bağlama metoduyla boyanmış iki örnek görüyorsunuz. 

                   

yukarı

 

Bayader

 .

Fırçalarla,  sınır yapmamaya dikkat ederek, değişik renklerle veya bir sıra boya, bir sıra alkol olmak üzere ipeği tamamen veya kısmen boyarız. İki rengin birbirine değdiği yerde gayet tatlı bir şekilde birbirine geçiş yapmasına önem vermeliyiz.

Boya kuruduktan sonra, istersek deseni mumla kapayıp veya gutta ile sınırlayıp dışında kalan kısmı daha koyu bir renge boyayabiliriz.

yukarı

 

Antifüzan tekniği

 .

.

Birkaç saat evvelden, gutta ve benzini karıştırarak elde ettiğimiz karışımı bir sünger veya pamuk yardımıyla çerçeveye gerilmiş olan ipeğe süreriz. (Odayı gayet güzel havalandırmayı ihmal etmayiniz). Tamamen kurumaya bırakırız. Daha sonra ipeği aynen bir kağıtmış gibi kullanarak, deseni sulu boya bir resim boyar gibi boyayabiliriz.

Eğer desenin arkasında bir miktar renk olmasını isterseniz antifüzanı sürmeden evvel ipeği çok açık bir tonda boyayıp kurutabilirsiniz. Sonra, aynı yukardaki şekilde boyayabilirsiniz.

 

yukarı

 

Akuarel

. 

.

Akuarel, hiçbir sınırlama kullanmadan ipeği boyamaktır. Aynı kağıt üzerinde sulu boya yapar gibi çalışırız ama ipeğin boyayı hemen yaydığını gözönüne alırsak bu daha ustalık isteyen bir çalışma şeklidir. İpeğin ıslaklığını azaltarak veya çoğaltarak boyayı istediğimiz yöne iteriz.  Alkol bu çalışmada çok kullanılan bir malzemedir. Boyanmış yerlerde açık renk elde etmek için veya boyayı yaymak için kullanılır. Yukardaki resimde bulutlar ve bulutlardan sızan güneş ışınları alkol yardımıyla elde edilmiştir.

Bütün boyama bittikten ve ipek tamamen kuruduktan sonra, biraz dore yaldız gutta kullanarak güneşin altın gibi yansımasını yaratabiliriz.

Bu metodta da açıktan koyuya giderek boyamayı sürdürürüz.

yukarı

 

Ebru

 .

En mükemmel   http://www.ebristan.com  web sitesinde fikir edinebilirsiniz.

EBRU; "suyun rüyası".  Bu sözün manasını anlayabilmek için  Sayın H. Barutçugil'in ebrularını görmelisiniz. 

yukarı